Ekran do nowoczesnego domu,

[ Pobierz całość w formacie PDF ]

Ekran do nowoczesnego domu

Grzegorz Kubera/08.06.2009 14:25

Przygotowaliśmy porady dla kupujących telewizor HD lub projektor. Ponadto polecamy kilka świetnych modeli.

Duży telewizor lub projektor bez wątpienia zapewni doskonałe wrażenia wizualne. Przygotowaliśmy kilka porad, które ułatwią ci zakup takiego urządzenia. Zacznij od dopasowania odpowiednio dużego ekranu do wielkości pokoju, w jakim ma się znaleźć. Jeśli chodzi o ekrany HD Ready i Full HD, odległość z jakiej będziesz później oglądać programy telewizyjne czy filmy ma ogromne znaczenie. Użytkownicy ciągle są przyzwyczajeni do oglądania telewizji z dużej odległości, co w przypadku telewizorów HD się nie sprawdza. Dlatego uwaga: telewizję HD należy oglądać z bliska, żeby widzieć wszystkie szczegóły (np. pojedyncze włosy) i cieszyć się wysoką jakością obrazu. Poniżej prezentujemy tabelę z zalecanymi odległościami do oglądania:

Przekątna ekranu mającego proporcje 16:9 (w calach)

Min. odległość do oglądania (w metrach)

Maks. odległość do oglądania (w metrach)

26

1,00

2,00

30

1,15

2,30

34

1,30

2,60

42

1,60

3,20

47

1,80

3,60

50

1,92

3,80

55

2,10

3,90

60

2,30

4,55

65

2,45

4,95

Jakość HD docenimy przede wszystkim wtedy, gdy dostosujemy się do rekomendowanych odległości.

Czy warto wybrać ekran Full HD?

Panoramiczna rozdzielczość Full HD (1920 x 1080 pikseli) często uważana jest za główny powód wysokiej jakości obrazu w przypadku nowoczesnych ekranów. Warto jednak wiedzieć, że niektóre osoby mogą nigdy nie wykorzystać możliwości Full HD i niepotrzebnie przepłacą podczas zakupu. Jakim użytkownikom polecamy ekrany Full HD? Przede wszystkim tym, którzy mają lub zamierzają kupić odtwarzacz i filmy Blu-ray, albo mają konsolę do gier PlayStation 3, którą wyposażono już w ten odtwarzacz. Jeżeli nie zamierzasz kupować drogich filmów na płytach Blu-ray i w pełni wystarcza ci jakość HD Ready (1280 x 720 w LCD lub 1024 x 768 w przypadku plazmy), warto wybrać ekran obsługujący ten tryb - będzie znacznie taniej. Warto też zauważyć, że telewizje cyfrowe nie oferują kanałów w jakości Full HD - najczęściej materiały wideo oferowane są w trybie 720p lub 1080i. Jakość obrazu jest wówczas bardzo dobra, ale to ciągle nie jest tryb Full HD, czyli 1080p (literka "p" oznacza skanowanie progresywne, dzięki czemu obraz pozostaje gładki i ostry także w bardzo dynamicznych scenach).

Plazma, LCD albo projektor

Telewizory plazmowe, choć mniej popularne niż LCD, oferują lepszą jakość obrazu. Obraz wyświetlany przez plazmy jest w niezmienionej postaci niezależnie od kąta widoczności. Z kolei w przypadku LCD, by uzyskać najlepszy obraz, musimy siedzieć na wprost ekranu. Co więcej, plazmy nie smużą, oferując czas reakcji, który wynosi ok. 0,001 ms. Możemy więc oglądać dynamiczne sceny bez obaw. W przypadku LCD - zwłaszcza nowszych modeli - smużenie niemal nie występuje, ale jednak zdarza się, że pędzącym samochodom czy piłkom tenisowym towarzyszy tzw. efekt ducha. Plazmy lepiej niż LCD odwzorowują czerń, wyświetlając do tego bardziej nasycony obraz.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by wybrać LCD. Telewizory tego typu są co prawda gorsze od plazm, ale nieznacznie. Czerń jest coraz lepsza, a smużenie, jak już wspomnieliśmy, w nowszych modelach prawie nie występuje. Jedynie kąty widzenia pozostały bez zmian, ale ich nie da się poprawić. Dużą zaletą LCD jest za to niższy pobór prądu.

Świetną alternatywą jest także projektor pracujący w wysokiej rozdzielczości. Nowoczesny projektor oferuje rewelacyjnej jakości obraz, który jest ostry i stabilny, a nawet ma rozdzielczość Full HD. Należy jednak pamiętać, że za wielki obraz trzeba zapłacić sporo pieniędzy.

 

Polecane modele

| Cena: od 1846

Niedrogi telewizor LCD, który idealnie nadaje się do mniejszych pomieszczeń. Panoramiczny ekran pracuje w rozdzielczości Full HD (1920 x 1080 pikseli) i jest 32-calowy. Jasność ma 450 cd/m2, a kontrast - 2000:1. Są to bardzo dobre parametry i powinny zadowolić zdecydowaną większość użytkowników. Czas reakcji wynosi zaś 6 ms, więc smużenie nie powinno doskwierać. Warto dodać, że telewizor wyposażono w 3 złącza HDMI, dzięki którym z łatwością podłączymy do niego konsolę do gier czy komputer wyposażony w HDMI. Wówczas obraz i dźwięk będą przesyłane jednym przewodem. Telewizor Sharpa jest ponadto stosunkowo lekki - waży tylko 11,5 kg. Ma także wbudowany tuner telewizji cyfrowej DVB-T oraz 2 głośniki o mocy 10 W każdy.



| Cena: od 2488 zł

Stylowy i nowoczesny 37-calowy telewizor Samsunga pracuje w rozdzielczości Full HD i ma oryginalne wykończenie obudowy. Oferuje jasność na poziomie 500 cd/m2 i kontrast dynamiczny rzędu 15000:1. Jak deklaruje producent, telewizor ma szerokie kąty widoczności, wynoszące 178 stopni zarówno w pionie, jak i poziomie. Znajdziemy też dobre wyposażenie w złącza, w tym 3 x HDMI i 1 x analogowe gniazdo D-Sub, które może okazać się przydatne przy podłączaniu starszego monitora komputerowego. Polecamy.



| Cena: od 3600 zł

42-calowy telewizor LG oferuje rozdzielczość Full HD i atrakcyjne wzornictwo. Wyświetla obraz w technologii 100 Hz, ma 4 złącza HDMI, jasność 500 cd/m2 i kontrast dynamiczny na poziomie 50 000:1. Co warte uwagi, tylna część obudowy jest koloru czerwonego - sprawia to, że telewizor wygląda bardziej efektownie. Model 42LG6000 oferuje ponadto świetnej jakości dźwięk, ponieważ ma zintegrowany i autorski system surround SRS TruSurround XT. Możemy też wybrać indywidualne ustawienia dźwięku, wybierając jeden z dostępnych trybów: standard, muzyka, kino, sport, gry. Świetny telewizor zarówno do gier, jak i filmów HD.

 



| Cena: od 2657 zł 42-calowy telewizor plazmowy, który pracuje w trybie HD Ready (1024 x 768 pikseli). Oferuje skanowanie progresywne, więc jakiekolwiek materiały wideo będą wyświetlane bez smużenia - mogą to być nawet superszybkie wyścigi samochodowe czy filmy akcji. Oznacza to, że plazma doskonale nadaje się do gier, zarówno po podłączeniu komputera, jak i nowoczesnej konsoli. Telewizor oferuje dobrej jakości głośniki o mocy 10 W każdy, jak i dwa tryby dźwięku: muzyka i mowa. Na uwagę zasługuje też obecność 3 złączy HDMI oraz rozwiązanie VIERA Link, pozwalające sterować wybranymi urządzeniami przy pomocy jednego pilota.



| Cena: od 3970 zł

Ma identyczną przekątną ekranu i do złudzenia przypomina model opisywany powyżej. Oferuje jednak wyraźnie lepszą jakość obrazu, a to za sprawą rozdzielczości Full HD. Jeśli jesteś posiadaczem konsoli do gier PlayStation 3 lub Xbox 360, telewizor tego typu idealnie nadaje się do gier HD. Co więcej, filmy Blu-ray wyglądają na nim równie fantastycznie - nie ma żadnych efektów smużenia, obraz jest ostry jak żyletka, a kolory żywe i nasycone niezależnie od kąta widoczności. Telewizor Panasonic ma także szereg technologii, które dodatkowo wpływają na jakość obrazu, jak i wysoki kontrast - 40 000:1 (dynamiczny). Świetnie też odwzorowuje czerń i oferuje bardzo dobrą jakość dźwięku - ma system V-Audio Surround.

 

 

 



 

 



 

 

... [ Pobierz całość w formacie PDF ]
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • dietanamase.keep.pl