Ekstremalna pogoda poprzedzała upadek cywilizacji, Majowie
[ Pobierz całość w formacie PDF ]Ekstremalna pogoda poprzedzała upadek cywilizacji Majów
Kat Kerlin
Uniwersytet Kalifornijski w Davis
8 listopada 2012
Według nowych badań przeprowadzonych przez interdyscyplinarny zespół badawczy, w którego składzie znalazło się dwóch naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis, dziesięciolecia ekstremalnej pogody sparaliżowały i ostatecznie zdziesiątkowały, wpierw kulturę polityczną, a następnie populację starożytnych Majów.
Upadek cywilizacji Majów stanowi jedną z najbardziej zastanawiających zagadek naszego świata. Po raz pierwszy w historii naukowcy porównali dokładny zapis klimatyczny środowiska życia Majów z dokładnym zapisem ich historii politycznej, chcąc zyskać lepsze zrozumienie roli, jaką w upadku cywilizacji odegrała pogoda.
Wyniki ich badań zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym Science, w numerze z 9 września 2012 r.
”Mieliśmy tutaj niezwykłe, zorganizowane społeczeństwo, które stworzyło kalendarze, wspaniałą architekturę, dzieła sztuki i było zaangażowane w handel na obszarze całej Ameryki Środkowej – powiedział współautor badania, Bruce Winterhalder, profesor antropologii na Uniwersytecie Kalifornia Davis. – Byli niezwykle utalentowanymi rzemieślnikami, wprawni w rolnictwie, kulturze politycznej i sztuce wojennej – i w ciągu około 80 lat wszystko to kompletnie się rozpadło”.
Żeby ustalić, co działo się wówczas w socjopolitycznej rzeczywistości każdego roku, badaniami objęto obszerne zbiory z bazy Maya Hieloglyphic Database Project (baza danych hieroglifów majańskich), prowadzonej przez profesor Marthę Macri, językoznawcę i kierownika Native American Language Center (centrum językowego rdzennych języków Ameryki) na Uniwersytecie Kalifornijskim w Davis, specjalistkę w dziedzinie hieroglifów majańskich, która od blisko 30 lat zajmuje się badaniem historii kamiennych pomników kultury.
„Każdy z tych majańskich postumentów opisuje polityczne dzieje” – powiedziała Macri.
Na każdym pomniku znajduje się wpis, który określa datę jego wzniesienia oraz daty różnych znaczących wydarzeń, takich jak narodziny króla, zmiana władzy, a także daty niektórych zgonów, pogrzebów i ważnych bitew. Naukowcy zauważyli, że liczba wznoszonych pomników zmniejszyła się w okresie poprzedzającym upadek.
Jednak pomniki nie wspominają nic o panujących wówczas warunkach klimatycznych, o burzach, suszach, czy o pomyślności lub nieurodzaju zbiorów.
W poszukiwaniu tych informacji zespół badawczy pobrał próbki stalagmitu z jaskini w Belize, leżącej niecałą milę od majańskiej strony Uxbenka i jakieś 18 mil od trzech innych ważnych centrów. Stosując metodę datowania z wykorzystaniem izotopów tlenu, z sekwencją pomiaru co 0,1 milimetra wzdłuż stalagmitu, udało się odczytać zapis fizyczny opadów deszczu z okresu ostatnich 2000 lat.
Połączenie wyników badań nad stalagmitem i hieroglifami pozwoliło naukowcom określić wzajemne powiązanie pomiędzy opadami deszczu i polityką. Okresy wysokich i wzrastających opadów zbiegały się ze wzrostem populacji i rozwojem politycznych centrów pomiędzy 300 i 660 r. n.e. Zmiana klimatu i utrzymujący się suchy trend pomiędzy 300 i 660 r. n.e. wyzwalały polityczne współzawodnictwo, intensyfikację działań wojennych, ogólną niestabilność socjopolityczną oraz, ostatecznie, polityczną zapaść. Tego typu wydarzenia miały miejsce w okresie rozległej suszy pomiędzy 1020 i 1100 r. n.e., który korespondował z nieurodzajem, śmiercią, głodem, migracją, a ostatecznie z upadkiem populacji Majów.
„Od dawna podejrzewano, że zmiany klimatyczne mogą być przyczyną licznych rozruchów politycznych i narażają społeczeństwa na choroby i inwazje – powiedziała Macri. – Teraz mamy pewność. Istnieje fizyczny dowód, który ściśle z tym koreluje. Nasza egzystencja jest uzależniona od warunków klimatycznych, których nie jesteśmy w stanie kontrolować”.
Winterhalder dodaje: „To opowieść z morałem, o tym jak krucha może okazać się nasza polityczna struktura. Czy znaleźliśmy się w tym samym niebezpieczeństwie, w jakim znaleźli się klasyczni Majowie? Nie mam pojęcia, ale podejrzewam, że tuż przed ich nagłym upadkiem i zniknięciem elity polityczne Majów były dość pewne siebie, jeśli chodzi o ich osiągnięcia”.
Współautorzy prowadzący te badania to Douglas Kennet z państwowego uniwersytetu w stanie Pensylwania oraz Sebastian Breitenbach z Politechniki Federalnej w Zurychu. Badania zostały sfinansowane przez Narodową Fundację Nauki (NSF), Europejską Radę ds. Badań Naukowych (ERC) oraz Fundację Alphawood.
Komentarz SOTT.net: Bruce Winterhalder pyta, czy znaleźliśmy się w tym samym niebezpieczeństwie, w jakim znaleźli się klasyczni Majowie. Odpowiedź na to pytanie brzmi tak, i jest jeszcze coś więcej. Kto się nie uczy z historii, skazany jest na jej powtarzanie. Wiedzą o tym nasze polityczne elity, a jednak robią wszystko co w ich mocy, żeby utrzymać masy w ciemności, albo odwrócić ich uwagę sfabrykowanym terroryzmem, krwawymi i kosztownymi wojnami, czy cyrkiem związanym z wyborami. Z naszej perspektywy, nadciąga jakiś potwór. Gwałtowny wzrost aktywności meteorytów/komet oraz ekstremalne warunki pogodowe mogą być prekursorami powracającej Epoki Lodowej i upadku globalnej cywilizacji w jej obecnym kształcie. Tłumaczenie:
1
[ Pobierz całość w formacie PDF ]
Tematy
- Strona startowa
- Ekstremalne+podkrecanie+procesora, porady do kompa
- Ekstremiści są bezkarni, ONI
- Ekstremizm polityczny. Źródła ekstremizmu. Charakterystyki osobowościowe ekstremistów, Psychologia, Socjologia
- Elastyczne formy zatrudnieniacale(1), Książki
- Eliot scenes of clerical life study notes, Victorian Religious Experience
- Elven Dictionary (Unofficial), MERP
- Elizabeth in London, Pride and Prejudice Fanfiction
- Electrical Part List, Service Manual do Tel.komórkowych, Samsung - Service Manual, Samsung GT-B7610
- Elizabeth A. Lynn - 03 - Dziewczyna z północy, Elizabeth A. Lynn
- Eksperymentalny radiotelefon LPD, Radio
- zanotowane.pl
- doc.pisz.pl
- pdf.pisz.pl
- immortaliser.htw.pl