Eksperymenty, EKSPERYMENTY DOÅšWIADCZENIA
[ Pobierz całość w formacie PDF ]Eksperymenty dla dzieci
Atrament sympatyczny z cytryny
Atrament sympatyczny to taki, który ujawnia treść zapisu jedynie wtajemniczonym, którzy wiedzą za pomocą jakich działań postawione znaki wywołać. Najprostszym, łatwo dostępnym i nie toksycznym atramentem sympatycznym może być sok z cytryny. Oto jak sporządziłem tajemny zapis sokiem z cytryny... Najpierw przekroiłem cytrynę i wycisnąłem nieco soku. Następnie przy pomocy stalówki (można użyć patyczka) wykonałem tajny zapis. Początkowo litery błyszczały jeszcze mokre w świetle. Wkrótce wyschły jednak i napis stał się zupełnie niewidoczny. Niecierpliwi mogą położyć kartkę z mokrym napisem w ciepłym przewiewnym miejscu - szybciej wyschnie...                           Zapaliłem lampkę spirytusową (można użyć innego źródła ognia: świecy, zapalniczki, palnika gazowego itp.) i zacząłem intensywnie ogrzewać kartkę uważając przy tym by się nie zapaliła (Uwaga niebezpieczeństwo pożaru i poparzenia!) Już po chwili w intensywnie ogrzewanych miejscach zaczęły się pojawiać zarysy liter.
Wkrótce ukryta treść ukazała się w postaci brunatnych liter utworzonych z rozłożonych działaniem wysokiej temperatury substancji organicznych zawartych w soku cytryny.
ÅšwiecÄ…cy cukier czyli o tryboluminescencji
Tryboluminescencja to zjawisko świecenia kryształów pod wpływem bodźców mechanicznych. To ciekawe zjawisko można zaobserwować mając jedynie: pół szklanki cukru, łyżeczkę i naprawdę ciemne pomieszczenie.
Nasypałem pół szklanki pięknych, dużych kryształów cukru. Włożyłem do szklanki jeszcze łyżeczkę i zamknąłem się z tym wszystkim w ciemnej łazience. Niestety, po chwili, gdy wzrok przyzwyczaił się do ciemności okazało się, że nie jest tam wcale ciemno. Przez szpary dookoła drzwi i wentylator wpadało tam mnóstwo światła. Chwilę zajęło mi całkowite zaciemnienie pomieszczenia. Kiedy ponownie wzrok przywykł do absolutnych niemal ciemności zacząłem rozgniatać kryształy cukru łyżeczką o ściankę szkalnki. Dostrzegłem w ciemności słabe niebieskie błyski...
Miotacz ognia
Ze względu na konieczność użycia otwartego ognia i niebezpieczeństwo wywołania pożaru eksperyment należy wykonywać pod nadzorem osób dorosłych! Do tego doświadczenia potrzebne będą skórki z soczystej pomarańczy, cytryny lub mandarynki. Po zaopatrzeniu się w skórki należy zapalić świecę lub lampkę spirytusową (Uwaga niebezpieczeństwo pożaru i poparzenia!). Skórkę cytrusa zbliżyłem do płomienia i ścisnąłem. Ze zmiażdżonych komórek wytrysnęły cieniutkie stróżki olejków eterycznych - łatwopalnych substancji których zapach czujemy wąchając taką skórkę. Każda stróżka zamieniała się w długi język ognia. Żeby odpowiednio ścisnąć skórkę trzeba trochę popróbować - nie zniechęcajcie się szybko..
Samochód odrzutowy
Do zbudowania samochodu z napędem odrzutowym potrzebne nam będą: balonik, obudowa długopisu lub około 10 centymetrowy kawałek koszulki termokurczliwej zwane dalej rurką, małe lekkie podwozie – najlepiej z klocków LEGO, około 5 centymetrów miękkiego cienkiego drutu.
Skoro zgromadziliśmy już niezbędny sprzęt możemy przystąpić do budowy. Najpierw wtykamy rurkę na około 2 –3 cm do wnętrza balonika. Następnie za pomocą drutu zaciskamy balonik na rurce. Na próbę nadmuchujemy balonik przez rurkę. O ile użyliśmy koszulki termokurczliwej wolny koniec koszulki ogrzewamy na długości 2 – 3 cm aby uzyskać dyszę.
Tak skonstruowany silnik odrzutowy przymocowujemy do podwozia za pomocą taśmy samoprzylepnej lub klocków. Pamiętać należy, że balonik po nadmuchaniu zwiększy swoją objętość i musi być umocowany na tyle wysoko by nie dotykał wtedy podłoża.
Gdy pojazd jest już gotowy nadmuchujemy balonik po czym zatykamy wylot dyszy palcem. Stawiamy samochód na równej gładkiej powierzchni i odtykamy dyszę. Źźźiiiiiiiiuuuuu.....
Soda i kwas czyli efektowny eksperyment dla najmłodszych
W sklepie spożywczym zaopatrzyÅ‚em siÄ™ w torebeczkÄ™ kwasu cytrynowego i torebeczkÄ™ kwaÅ›nego wÄ™glanu sodowego NaHCO3 (sody). Kiedy wróciÅ‚em do domu rozpoczÄ™liÅ›my eksperymentowanie. Najpierw każdy z uczestników doÅ›wiadczenia dostaÅ‚ dwa naczynia i dwie Å‚yżeczki od herbaty. W wypadku tego eksperymentu można wyjÄ…tkowo odstÄ…pić od zasady nie używania naczyÅ„ kuchennych do prac chemicznych. Można wiÄ™c użyć szklanek, kieliszków, maÅ‚ych sÅ‚oiczków lub czegokolwiek innego. Najlepiej jednak buduje nastrój użycie szkÅ‚a chemicznego, najlepiej zlewek. Moje chemiczne doÅ›wiadczenie kazaÅ‚o mi uprzÄ…tnąć ze stoÅ‚u wszystkie rzeczy i przygotować zapas kilku dużych szmatek. Po tych przygotowaniach można byÅ‚o przystÄ…pić do dzieÅ‚a. Najpierw do obydwu naczyÅ„ trzeba byÅ‚o nalać wody ze dzbanka do okoÅ‚o 1/3 objÄ™toÅ›ci. Nie jest to wcale takie banalnie proste kiedy siÄ™ ma trzy lata NastÄ™pnie dzieci wsypaÅ‚y jednÄ… Å‚yżeczkÄ™ kwasu cytrynowego do pierwszego naczynia i wymieszaÅ‚y, po czym używajÄ…c drugiej Å‚yżeczki wsypaÅ‚y sodÄ™ do drugiego naczynia i również wymieszaÅ‚y. NadszedÅ‚ moment najważniejszy.             Â
Teraz dzieci podniosÅ‚y jedno z naczyÅ„ i wlaÅ‚y szybko jego zawartość do drugiego. Warto byÅ‚o poÅ›wiÄ™cić nieco czasu aby zobaczyć te zaskoczone a nawet przestraszone buzie. Zawartość naczyÅ„ spieniÅ‚a siÄ™ nagle i z sykiem wlaÅ‚a siÄ™ na stół. Po kilku sekundach, kiedy piana opadÅ‚a, pojawiÅ‚y siÄ™ uÅ›miechy i okrzyki – Jeszcze raz, jeszcze raz. Wkrótce, po kilku powtórkach, ze stoÅ‚u zaczęło kapać i przygotowane wczeÅ›niej Å›ciereczki bardzo siÄ™ przydaÅ‚y.             Â
Balonik
Do eksperymentu potrzebna jest butelka, co najmniej półlitrowa, soda oczyszczona (kwaśny węglan sodowy NaHCO3), kwas cytrynowy oraz balonik.
Do butelki wlałem około 1/3 objętości wody. Następnie zrobiłem lejek z papieru, wetknąłem w szyjkę butelki i pozwoliłem dzieciom wsypać kwas cytrynowy do butelki. Zakręciłem butelką by rozpuścić wsypany kwas.
Podobnie, przy pomocy papierowego lejka dzieci napełniły balonik sodą.
Kiedy wszystko byÅ‚o gotowe naciÄ…gnÄ…Å‚em balonik na szyjkÄ™ butelki.             Â
Czas na nadmuchiwanie balonika. Dzieci podniosły balonik i zaczęły wsypywać sodę do butelki...
PowstajÄ…cy dwutlenek wÄ™gla w ciÄ…gu kilku chwil nadmuchaÅ‚ balonik.             Â
Â
Â
Â
Â
Â
Â
3
Â
... [ Pobierz całość w formacie PDF ]Tematy
- Strona startowa
- Eksperyment Frankenstein - The Frankenstein Syndrome (2010) DVDRip.XviD.Napisy PL, KINO 2013 Chomikuj
- Ekspert Budowlany 04. 2010 - kwartalnik, PDF, BUDOWLANE
- Ekspert Budowlany 02.2010 - kwartalnik, PDF, BUDOWLANE
- Ekspertyza przyrodnicza - nietoperze Dolnego ÅšlÄ…ska, Monitoring, Raporty
- Ekspert Stachowicz (Consolamentum S24), ciekawe teksty
- Eksperymentalny radiotelefon LPD, Radio
- Eksperyment Milgrama, KDE
- Eksperyment, Eskperymenty
- Eksperyment(1), Eskperymenty
- Egzamin 2014 opady, Klimat obszarów górskich
- zanotowane.pl
- doc.pisz.pl
- pdf.pisz.pl
- immortaliser.htw.pl