Emerytowany żołnierz ma prawo do emerytury z ZUS, Misje PKW

[ Pobierz całość w formacie PDF ]

Emerytowany żołnierz ma prawo do emerytury z ZUS

Gazeta Prawna | 18.02.2010 | 07:00

SĄD NAJWYŻSZY Świadczenia służb mundurowych

ZUS, przyznając świadczenie byłym żołnierzom i funkcjonariuszom, może uwzględniać okres ich cywilnej pracy, gdy nie doliczyli go, ubiegając się wcześniej o .

Sąd Najwyższy w składzie siedmiu sędziów przesądził wczoraj, że ZUS pod pewnymi warunkami może zaliczać do okresów ubezpieczenia opłacanie do niego składek przez byłych żołnierzy i funkcjonariuszy. Nawet jeśli uzyskali oni z systemu mundurowego maksymalne świadczenie w wysokości 75 proc. ostatniego uposażenia.

 


odmówił więc ubezpieczonemu przyznania emerytury.

Ubezpieczony argumentował jednak, że opłacał przez 18 lat składki do ZUS. Zakład dodatkowo wyliczył mu 6 lat tzw. okresów nieskładkowych z tytułu studiów w Wojskowej Akademii Medycznej. W sumie ubiegający się o świadczenie z ZUS wykazał 24 lata i 26 dni okresów składkowych i nieskładkowych. Wskazywał też, że tych okresów nie uwzględnił przy ubieganiu się o emeryturę wojskową.

 

SN uznał wczoraj, że ubezpieczony może zaliczyć do stażu okresy opłacania składek do ZUS i tym samym zyskać prawo do wyboru korzystniejszego dla siebie świadczenia. Warunkiem jest to, że nie uwzględniał ich w momencie odchodzenia na emeryturę wojskową.

To dobra wiadomość. Okazało się, że Sąd Najwyższy zgodził się z wnioskodawcą, że w przypadku niedoliczenia do stażu emerytalnego w wojsku okresów opłacania składek na przyszłe emerytury z ZUS taka osoba ma prawo wyboru bardziej korzystnego dla siebie świadczenia. W tym przypadku wysokość emerytury z ZUS będzie o ponad 1 tys. zł wyższa niż z systemu zaopatrzeniowego mówi Bartosz Nowak, radca prawny z Jeleniej Góry, pełnomocnik skarżącego.

Od 1 stycznia 2009 r. zmieniły się przepisy ustawy o FUS. Obecnie , który po przejściu na emeryturę mundurową przepracował 25 lat poza wojskiem, może wybrać bardziej korzystne dla siebie świadczenie emerytalne.

Sygn akt. II UZP 10/09

Bożena Wiktorowska

 

Większość młodych mundurowych emerytów nadal pracuje i jeśli osiągają wysokie dochody, ich świadczenia, nie ulegają zawieszeniu. Są jedynie pomniejszane najwyżej o 25% ich wysokości.

... [ Pobierz całość w formacie PDF ]
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • dietanamase.keep.pl