Ekstrakt melisy lekarskiej pomocny w leczeniu łagodnej choroby A, Zdrowie

[ Pobierz całość w formacie PDF ]

Ekstrakt melisy lekarskiej pomocny w leczeniu łagodnej i średnio nasilonej choroby Alzheimera

 

Ekstrakt melisy lekarskiej (melissa officinalis) może być przydatny w leczeniu pacjentów z łagodną i średnio nasiloną chorobą Alzheimera – jak wynika z doniesienia z lipcowego wydania „Journal of Neurology, Neurosurgery and Psychiatry”.
Podobnie do innych leków stosowanych w chorobie Alzheimera, melisa lekarska oddziałuje na receptor acetylocholiny w ośrodkowym układzie nerwowym, zarówno z właściwościami wiązania muskarynowego jak i nikotynowego.
Zespół dra Shahina Akhondzadeh z Teherańskiego Uniwersytetu Nauk Medycznych w Iranie zbadał bezpieczeństwo i skuteczność melisy lekarskiej w porównaniu z placebo. Leki podawano przez ponad 4 miesiące 42 pacjentom z łagodną lub średnio nasiloną chorobą Alzheimera.
Leczenie melisą lekarską przyniosło znaczną poprawę czynności poznawczych, zmierzoną w Skali Oceny Choroby Alzheimera (ADAS), podczas, gdy przyjmowanie placebo było związane ze znacznym pogorszeniem tych wyników.
Częstotliwość występowania działań niepożądanych nie różniła się w obu grupach, lecz pobudzenie rzadziej występowało wśród pacjentów przyjmujących melisę.
„Badania przedkliniczne melisy lekarskiej i szałwii lekarskiej wykazały, że machanizm ich działania, a szczególnie melisy, jest podobny do leków na chorobę Alzheimera zaaprobowanych przez FDA. Dodatkowo, melisa ma działanie zmniejszające pobudzenie” - powiedział Reuters Health dr Akhondzadeh.
Zioła te są bezpieczne oraz były stosowane przez wiele wieków jako środki wiatropędne, sedatywne i anksjolityczne. Nasze badania wskazują, że powinny być brane pod uwagę w leczeniu choroby Alzheimera” – zakonkludował dr Akhondzadeh.

 

2003, 07, 12 

 

... [ Pobierz całość w formacie PDF ]
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • dietanamase.keep.pl