Ekspresjonizm,
[ Pobierz całość w formacie PDF ]Ekspresjonizm – terminu tego po raz pierwszy użył dla oznaczenia swojej sztuki francuski malarz w 1901 roku nadając tę nazwę cyklowi swoich obrazów wystawionych w . Kierunek w sztuce rozwinął się na dobre na początku XX w.
Â
Największy rozkwit i aktywność Ekspresjonizmu przypadły na lata 1910-1925. Sam termin pochodzi z łacińskiego expressio - wyraz, wyrażenie. Ekspresjonistów przed ekspresjonizmem znaleźć można zarówno w średniowieczu, baroku jak i romantyzmie. Wszędzie tam gdzie widać świadomą i wyraźną dążność do wielokrotnego wzmacniania siły wyrazu, zastąpienia klasycznego spokoju ekstatycznym napięciem, mówimy o przejawach ekspresjonizmu. Istota metody ekspresjonistycznej polega na wydatnej koncentracji i uintensywnieniu siły wyrazu, dążeniu do spotęgowania indywidualnych cech przedstawionego przedmiotu, operowaniu dysonansem i kontrastem wewnętrznym. Dla ekspresjonisty tylko to co zdolne jest wywołać żywiołową reakcję, przyspiesza obieg krwi, wstrząsa i przejmuje, ma w dziele sztuki istotną wartość. Genealogia ekspresjonizmu jest dość powikłana: z jednej strony jest on niewątpliwie kontynuacją prądów romantycznych, z drugiej jest reakcją na powszechny kryzys duchowy, który dotknął kulturę europejska na przełomie wieków.
Â
Cechy malarstwa ekspresjonistycznego:
- zainteresowanie uczuciami i emocjami kierującymi postępowaniem człowieka
- zamaszyste pociągnięcia pędzla,
- stosowanie sugestywnego koloru, często w kontrastowych połączeniach
- malowanie na tzw. aktywnych fakturach,
- lapidarność formy,
- deformacja uwypuklajÄ…ca brzydotÄ™ (antyestetyzm)
- niekiedy ważniejsza forma niż treść obrazu
Â
Najwybitniejszym przedstawicielem dzieła ekspresjonistycznego jest obraz Krzyk norweskiego artysty Edwarda Mucha. Namalowany w 1893 roku, prawie natychmiast został uznany przez krytyków za największe dzieło Muncha.
Na tle zniekształconego obrazu malarz, używając odważnych barw (różnych odcieni czerwieni - od pomarańczowego do żółtego, ukazał krzyczącą postać, mającą zobrazować naturę ludzką. Efekt grozy, tajemnicy, niebezpieczeństwa został wzmożony przez użycie falistych linii i namalowanie dwóch niezidentyfikowanych postaci na moście.
Â
EkspresjoniÅ›ci odrzucali modernistyczny estetyzm, artystyczny izolacjonizm, obojÄ™tność do tak zwanych problemów życia. Pierwsze próby sformuÅ‚owania zasad pojawiÅ‚y siÄ™ w latach 1905-06 w czasopiÅ›mie "Die Erde", a rozgÅ‚osu nabraÅ‚y ekspresjonistyczne idee po roku 1910, gdy zaczęły je lansować berliÅ„skie czasopisma "Pan", "Die Aktion" i "Der Sturm". CaÅ‚a sztuka niemiecka okresu I wojny Å›wiatowej i pierwszych lat powojennych rozwijaÅ‚a siÄ™ pod zawoÅ‚aniem ekspresjonizmu. W malarstwie reprezentowaÅ‚a ten kierunek zaÅ‚ożona w 1906 roku drezdeÅ„sko-berliÅ„ska grupa "Die Brcke" - Emil Nolde, Otoo Mller, Franz Marc.Â
Twórców i wyznawców ekspresjonizmu przerażała pustka i jałowość ducha współczesności, rozpleniony szeroko gruby i prymitywny materializm, zagrażające suwerenności wewnętrznej człowieka technika i mechanizacja. Niepokoiła fala rezygnacji i nihilizmu idąca przez całą Europę. Ekspresjonizm atakował naturalizm - za ciasnotę i ograniczoność założeń; i modernizm - za zupełne wyzucie z odpowiedzialności za los świata. Przyczyn kryzysu współczesności szukał w odwróceniu się człowieka od wartości duchowych i od naturalnych norm moralności. Pierwszym hasłem i zadaniem ekspresjonizmu miał być powrót do pierwotnych, duchowych źródeł kultury. Według ekspresjonistów sztuka dotychczasowa, realistyczna, naturalistyczna czy impresjonistyczna zajmowała się rzeczywistością zewnętrzną, gubiła się w drobiazgach i szczegółach, w sprawach obojętnych, bo nie tłumaczących istoty życia. Sztuka ekspresjonistyczna miała na nowo przywrócić walor aktualności problematyki stosunku człowieka do absolutu. Miała być czymś sakralnym, wiersz miał być modlitwą, środkiem wyrażania najwyższej prawdy i odsłonięcia tajemnic bóstwa. W przedstawieniu natury chodziło o kosmiczne odczucie jej potęgi. Poszukiwanie absolutu doprowadziło ekspresjonistów do otwartego zakwestionowania formalnych, etycznych walorów sztuki. Sztuka miała szukać przede wszystkim prawdy, prawda jest najważniejsza. Konwencjonalne piękno uznali z element podrzędny, destrukcyjny, zabójczy, bo artysta dążąc do doskonałości formalnej zaniedbuje istotę rzeczy, ideowo-moralną treść i wartość dzieła. Odrzucili uznane i konwencjonalne kanony piękna, ignorowali prawa i konieczności literatury, co wiodło do niezrozumienia, sztuki ciemnej, nieczytelnej. Zewnętrzność świata uważali za omyłkę i złudę. Sztuka miała wyrastać ze "światłości ducha". Jednym z podstawowych postulatów ekspresjonistów było pragnienie istotności. Sztuka miała docierać do istotnego jądra rzeczy, artysta winien być wizjonerem. Drogami prowadzącymi do powszechnej odnowy miały być: aktywizm, czyn przeobrażający rzeczywistość, powrót do naturalnego porządku świata. Wszystko co pierwotne i proste, w swej istocie wspaniałe, poczytane zostało za synonim wartościowego.
Â
Tematy
- Strona startowa
- Electrilabs - Sodium Nickel batteries (1), TH!NK
- Egzotyczna sałatka ryżowa, Przepisy
- Elżbieta Ciechanowska - Zajączek , Dla dzieci
- Elena Paparizou - Guro Apo T Oneiro (Deluxe Edition) [2011] - Pop, Elena Paparizou - Guro Apo T Oneiro (Deluxe Edition) [2011] - Pop
- El-Libro-Negro-de-la-Manipulacion, eBOOKS PDF em portuguĂŞs
- Elastix a Ritmo de Merengue rev 1.3, Elastix, Trixbox, Asterisk, Voip
- El Topo (1970), Kret (El Topo, reż. Alejandro Jodorowsky 1970 Meksyk)
- Eksterioryzacja, TXTY- Duchowosc, ezoter, filozof, rozwój,psycholia, duchy ,paranormal
- Elastyczne formy zatrudnieniacale(1), Książki
- Egzamin z oddychania - Jan Jakub Kolski - ebook, Obyczajowe
- zanotowane.pl
- doc.pisz.pl
- pdf.pisz.pl
- immortaliser.htw.pl