Elementy postepowania cywilnego w dzialaniach administ racji publicznej - cwiczenia, WSH
[ Pobierz całość w formacie PDF ]ELEMENTY POSTĘPOWANIA CYWILNEGO
ĆWICZENIE I 24.02.2007 r.
Mgr Łukasz Nowak
Sprawy organizacyjne:
· 6 zajęć i na 6 zajęciach kolokwium 12 pytań test jednokrotnego wyboru. Egzamin wygląda podobnie
· zakres zajęć z kodeksu postępowania cywilnego:
1) sprawa cywilna,
2) skład sądu
3) własność rzeczowa i nierzeczowa
4) wartość przedmiotu sporu
5) postępowanie procesowe i nieprocesowe
6) Prokuratoria
7) Rzecznik Praw Konsumentów
8) Pozew i wniosek – jedne zajęcia praktyczne na których będzie trzeba napisać pozew lub wniosek
9) Postępowanie uproszczone
10) Postępowanie upominawcze i nakazowe
11) Orzeczenia i skarga kasacyjna
12) Egzekucja jeżeli starczy czasu
SPRAWA CYWILNASprawa cywilna występuje w 2 znaczeniach1) materialnej sprawy ze stosunku z zakresu prawa cywilnego, rodzinno opiekuńczego oraz prawa pracy;
2) formalnym są traktowane przez kodeks jako sprawy cywilne, np. sprawy z zakresu ubezpieczeń społecznych, sprostowanie aktów prawa cywilnego.
Do rozpoznawania spraw cywilnych powołane są:
1) sądy powszechne – najczęściej są to sądy rejonowe, ale czasem okręgowe. Sądy rejonowe orzekają w zakresie I instancji. Sądy okręgowe mają 2 funkcje: -odwoławcza od orzeczeń sądów rejonowych; - działają jako sądy I instancji w określonej kategorii spraw.
2) apelacyjne - są tylko sądami odwoławczymi.
3) Sąd Najwyższy rozpatruje skargi kasacyjne
W postępowaniu cywilnym w sprawie orzeka:
· 1 sędzia, wyjątkiem są sprawy z zakresu prawa pracy i ze stosunków rodzinnych wówczas skład orzekający składa się z 3 osób (1 sędzia i 2 ławników). – wyjątkiem od tej zasady są sprawy o alimenty ( 1 sędzia).
· Sądy odwoławcze (okręgowe i apelacyjne) rozpatrują sprawy w składzie 3 sędziów zawodowych. Wyjątek to postępowanie uproszczone – 1 sędzia.
· Sąd I instancji w składzie 3 sędziów zawodowych rozpatruje w sprawach o ubezwłasnowolnienie (art. 544)
· W sprawach podlegających rozpoznaniu według przepisów o postępowaniu nieprocesowym orzeka 1 sędzia bez udziału ławników, z wyjątkiem spraw o przysposobienie i spraw o pozbawienie lub ograniczenie władzy rodzicielskiej.
Prezes sądu może zarządzić rozpoznanie sprawy w składzie trzech sędziów zawodowych, jeżeli uzna to za wskazane ze względu na szczególną zawiłość lub precedensowy charakter sprawy.
Referendarz sądowy może wykonywać czynności w postępowaniu cywilnym w wypadkach wskazanych w ustawie. W zakresie powierzonych mu czynności referendarz sądowy ma kompetencje sądu, chyba że ustawa stanowi inaczej.
Właściwość sądów.
Sąd właściwy w chwili wniesienia pozwu pozostaje właściwy aż do ukończenia postępowania, choćby podstawy właściwości zmieniły się w toku sprawy. Sąd nie może uznać, że jest niewłaściwy, jeżeli w toku postępowania stał się właściwy.
Właściwość rzeczowa.
1. Podstawy właściwości - Sądy rejonowe rozpoznają wszystkie sprawy z wyjątkiem spraw, dla których zastrzeżona jest właściwość sądów okręgowych.
Do właściwości sądów okręgowych należą sprawy:a) o prawa niemajątkowe i łącznie z nimi dochodzone roszczenia majątkowe oprócz spraw o ustalenie lub zaprzeczenie pochodzenia dziecka, o unieważnienie uznania dziecka oraz o rozwiązanie przysposobienia,b) o ochronę praw autorskich i pokrewnych, jak również dotyczących wynalazków, wzorów użytkowych, wzorów przemysłowych, znaków towarowych, oznaczeń geograficznych i topografii układów scalonych oraz o ochronę innych praw na dobrach niematerialnychc) o roszczenia wynikające z Prawa Prasowegod) prawa majątkowe, w których wartość przedmiotu sporu przewyższa 75 tyś. zł, oprócz spraw o alimenty, o naruszenie posiadania i o zniesienie wspólności majątkowej między małżonkami oraz spraw o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym,e) o wydanie orzeczenia zastępującego uchwałę o podziale spółdzielni.Sprawy należące do postępowania nieprocesowego (niespornego) rozpoznają sądy rejonowe, z wyjątkiem spraw, dla których zastrzeżona jest właściwość sądów okręgowych (– sprawy o ubezwłasnowolnienie; - sprawy o separację na zgodny wniosek małżonków).Kategoria właściwości rzeczowej ruchomej, właściwość z przekazania sprawy – sąd może przekazać sprawę do rozpoznania sądowi okręgowemu a sąd tę sprawę może zwrócić i udzielić wskazówek co do jej rozpoznania.
Na następne zajęcia art. 19 – 26 i art. 27 – 46.
ĆWICZENIE II 10.03.20072. Wartość przedmiotu sporu - w sprawach o roszczenia pieniężne, zgłoszone choćby w zamian innego przedmiotu, podana kwota pieniężna stanowi wartość przedmiotu sporu. W innych sprawach majątkowych powód obowiązany jest oznaczyć w pozwie kwotą pieniężną wartość przedmiotu sporu, uwzględniając postanowienia zawarte w artykułach poniższych.Do wartości przedmiotu sporu nie wlicza się odsetek, pożytków i kosztów, żądanych obok roszczenia głównego.Jeżeli powód dochodzi pozwem kilku roszczeń, zlicza się ich wartość.
· W sprawach o prawo do świadczeń powtarzających się wartość przedmiotu sporu stanowi suma świadczeń za jeden rok, a jeżeli świadczenia trwają krócej niż rok - za cały czas ich trwania.
· W sprawach o istnienie, unieważnienie albo rozwiązanie umowy najmu lub dzierżawy, o wydanie albo odebranie przedmiotu najmu lub dzierżawy, wartość przedmiotu sporu stanowi przy umowach zawartych na czas oznaczony - suma czynszu za czas sporny, lecz nie więcej niż za rok; przy umowach zawartych na czas nie oznaczony - suma czynszu za okres trzech miesięcy.
· W sprawach o roszczenia pracowników dotyczące nawiązania, istnienia lub rozwiązania stosunku pracy wartość przedmiotu sporu stanowi, przy umowach na czas określony - suma wynagrodzenia za pracę za okres sporny, lecz nie więcej niż za rok, a przy umowach na czas nieokreślony - za okres jednego roku.
· W sprawach o wydanie nieruchomości posiadanej bez tytułu prawnego lub na podstawie tytułu innego niż najem lub dzierżawa wartość przedmiotu sporu oblicza się przyjmując, stosownie do rodzaju nieruchomości i sposobu korzystania z niej, podaną przez powoda sumę odpowiadającą trzymiesięcznemu czynszowi najmu lub dzierżawy należnemu od danego rodzaju nieruchomości.
· W sprawach o zabezpieczenie, zastaw lub hipotekę wartość przedmiotu sporu stanowi suma wierzytelności. Jeżeli jednak przedmiot zabezpieczenia lub zastawu ma mniejszą wartość niż wierzytelność, rozstrzyga wartość mniejsza.
Sąd może na posiedzeniu niejawnym sprawdzić wartość przedmiotu sporu oznaczoną przez powoda i zarządzić w tym celu dochodzenie.
Po doręczeniu pozwu sprawdzenie nastąpić może jedynie na zarzut pozwanego, zgłoszony przed wdaniem się w spór co do istoty sprawy. Jeżeli sąd w wyniku sprawdzenia wartości przedmiotu sporu uzna się za niewłaściwy, przekaże sprawę sądowi właściwemu; jeżeli jest kilka sądów właściwych - przekaże temu z nich, który wskaże powód. Po ustaleniu wartość przedmiotu sporu nie podlega ponownemu badaniu w dalszym toku postępowania.
Właściwość miejscowa pozwala na ustalenie sądu przed którym ma się toczyć powództwo (art. 27 Kpc)
1. Właściwość ogólna
Powództwo wytacza się przed sąd pierwszej instancji, w którego okręgu pozwany ma miejsce zamieszkania. Miejsce zamieszkania określa się według przepisów kodeksu cywilnego.
Miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu (art. 25 KC). Miejscem zamieszkania dziecka pozostające pod władzą rodzicielską jest miejsce zamieszkania rodziców albo tego z rodziców, któremu wyłącznie przysługuje władza rodzicielska lub któremu powierzone zostało wykonywanie władzy rodzicielskiej (art. 26 KC). Miejscem zamieszkania osoby pozostającej pod opieką jest miejsce zamieszkania opiekuna (art. 27 KC).
Jeżeli pozwany nie ma miejsca zamieszkania w Polsce, ogólną właściwość oznacza się według miejsca jego pobytu w Polsce, a gdy nie jest ono znane lub nie leży w Polsce - według ostatniego miejsca zamieszkania pozwanego w Polsce.
Powództwo przeciwko Skarbowi Państwa wytacza się według siedziby państwowej jednostki organizacyjnej, z której działalnością wiąże się dochodzone roszczenie.
Powództwo przeciwko osobie prawnej lub innemu podmiotowi nie będącemu osobą fizyczną wytacza się według miejsca ich siedziby.
2. Właściwość przemienna charakteryzuje się tym, że powód może wybrać sąd przed, którym ma się toczyć powództwo.Powództwo w sprawach objętych przepisami oddziału niniejszego wytoczyć można bądź według przepisów o właściwości ogólnej, bądź przed sąd oznaczony w przepisach poniższych.
· Powództwo o roszczenie alimentacyjne oraz o ustalenie ojcostwa i związane z tym roszczenia wytoczyć można według miejsca zamieszkania osoby uprawnionej.
· Powództwo o roszczenie majątkowe przeciwko przedsiębiorcy można wytoczyć przed sąd, w którego okręgu znajduje się zakład główny lub oddział, jeżeli roszczenie pozostaje w związku z działalnością tego zakładu lub oddziału.
· Powództwo o ustalenie istnienia umowy, o jej wykonanie, rozwiązanie lub unieważnienie, jako też o odszkodowanie z powodu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy wytoczyć można przed sąd miejsca jej wykonania. W razie wątpliwości miejsce wykonania umowy powinno być stwierdzone dokumentem.
· Powództwo o roszczenie z czynu niedozwolonego wytoczyć można przed sąd, w którego okręgu nastąpiło zdarzenie wywołujące szkodę.
· Powództwo o zapłatę należności za prowadzenie sprawy wytoczyć można przed sąd miejsca, gdzie pełnomocnik procesowy sprawę prowadził.
· Powództwo o roszczenie ze stosunku najmu lub dzierżawy nieruchomości wytoczyć można przed sąd miejsca położenia nieruchomości.
· Powództwo przeciwko zobowiązanemu z weksla lub czeku można wytoczyć przed sąd miejsca płatności. Kilku zobowiązanych z weksla lub czeku można łącznie pozwać przed sąd miejsca płatności lub sąd właściwości ogólnej dla akceptanta albo wystawcy weksla własnego lub czeku.
Powód powinien uzasadnić dlaczego wybrał sobie ten sąd według właściwości przemiennej. 3. Właściwość wyłączna oznacza że strony nie mogą wybrać innego sądu niż ten, który jest wskazany w własciwości wyłącznej. Kategorie spraw które objęte są tą właściwością:· Powództwo o własność lub o inne prawa rzeczowe na nieruchomości, jak również powództwo o posiadanie nieruchomości można wytoczyć wyłącznie przed sąd miejsca jej położenia. Jeżeli przedmiotem sporu jest służebność gruntowa, właściwość oznacza się według położenia nieruchomości obciążonej. Właściwość powyższa rozciąga się na roszczenia osobiste związane z prawami rzeczowymi i dochodzone łącznie z nimi przeciwko temu samemu pozwanemu.
· Powództwo z tytułu dziedziczenia, zachowku, jak również z tytułu zapisu, polecenia oraz innych rozrządzeń testamentowych wytacza się wyłącznie przed sąd ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy, a jeżeli jego miejsca zamieszkania w Polsce nie da się ustalić, przed sąd miejsca, w którym znajduje się majątek spadkowy lub jego część.
· Powództwo ze stosunku członkostwa spółdzielni, spółki lub stowarzyszenia wytacza się wyłącznie według miejsca ich siedziby.
· Powództwo ze stosunku małżeństwa wytacza się wyłącznie przed sąd, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie wspólne zamieszkanie, jeżeli choć jedno z nich w okręgu tym jeszcze stale przebywa. W braku takiej podstawy wyłącznie właściwy jest sąd miejsca zamieszkania strony pozwanej, a gdy i tej podstawy nie ma - sąd miejsca zamieszkania powoda.
· Powództwo ze stosunku między rodzicami a dziećmi oraz między przysposabiającym a przysposobionym wytacza się wyłącznie przed sąd miejsca zamieszkania powoda, jeżeli brak jest podstaw do wytoczenia powództwa według przepisów o właściwości ogólnej.
Zachowek to świadczenie pieniężne (art. 991 KC) przysługujące zstępnym, małżonkowi, rodzicom spadkodawcy, którzy byli powołani do spadku z ustawy w wysokości połowy udziału jaki przysługiwałby im przy dziedziczeniu ustawowym.
Służebność gruntowa to obciążenie nieruchomości na rzecz właściciela innej nieruchomości (nieruchomości władającej) prawem prawem do korzystania z niej, np. służebność drogi koniecznej.
Umowa prorogacyjna – strony ustalają, który sąd będzie właściwy w przypadku niewykonania jakiejś umowy. Musi być to określone na piśmie, i może być to w postaci paragrafu umowy. 4. Przepisy szczególne znajdują zastosowanie do każdego rodzaju właściwości.· Jeżeli uzasadniona jest właściwość kilku sądów albo jeżeli powództwo wytacza się przeciwko kilku osobom, dla których według przepisów o właściwości ogólnej właściwe są różne sądy, wybór między tymi sądami należy do powoda. To samo dotyczy wypadku, gdy nieruchomość, której położenie jest podstawą oznaczenia właściwości sądu, jest położona w kilku okręgach sądowych.
· Jeżeli sąd właściwy nie może z powodu przeszkody rozpoznać sprawy lub podjąć innej czynności, sąd nad nim przełożony wyznaczy na posiedzeniu niejawnym inny sąd.
· Jeżeli w myśl przepisów kodeksu nie można na podstawie okoliczności sprawy ustalić właściwości miejscowej, Sąd Najwyższy na posiedzeniu niejawnym oznaczy sąd, przed który należy wytoczyć powództwo.
· Strony mogą umówić się na piśmie o poddanie sądowi pierwszej instancji, który według ustawy nie jest miejscowo właściwy, sporu już wynikłego lub sporów mogących w przyszłości wyniknąć z oznaczonego stosunku prawnego. Sąd ten będzie wówczas wyłącznie właściwy, jeżeli strony nie postanowiły inaczej. Strony mogą również ograniczyć umową pisemną prawo wyboru powoda pomiędzy kilku sądami właściwymi dla takich sporów. Strony nie mogą jednak zmieniać właściwości wyłącznej.
Właściwość w postępowaniu nieprocesowym1. Wyznaczenie następuje z urzędu albo na przedstawienie sądu właściwego, albo też na wniosek właściwego organu lub osoby zainteresowanej, po wysłuchaniu w razie potrzeby innych osób zainteresowanych (art. 508 Kpc).
· Jeżeli właściwość miejscowa nie jest oznaczona w przepisie szczególnym, wyłącznie właściwy jest sąd miejsca zamieszkania wnioskodawcy, a w braku miejsca zamieszkania - sąd miejsca jego pobytu.
· Do postępowania z urzędu właściwy jest sąd miejsca, w którego okręgu nastąpiło zdarzenie będące podstawą wszczęcia postępowania. W braku wskazanych wyżej podstaw właściwy będzie sąd dla m. st. Warszawy.
· W wypadku gdy sąd właściwy nie może z powodu przeszkody rozpoznać sprawy lub podjąć innej czynności albo gdy wymagają tego względy celowości, sąd nad nim przełożony wyznaczy na posiedzeniu niejawnym inny sąd do rozpoznania sprawy w całości lub w części.
2. W poszczególnych sprawach:
· W sprawach o uznanie za zmarłego właściwy jest sąd ostatniego miejsca zamieszkania zaginionego, a w braku tej podstawy - sąd wskazany w art. 508 § 1 (art. 526 Kpc).
· W sprawach o ubezwłasnowolnienie właściwy jest sąd miejsca zamieszkania osoby, która ma być ubezwłasnowolniona, a w braku miejsca zamieszkania - sąd miejsca jej pobytu (art. 544 §2 Kpc).
· W sprawach z zakresu prawa rzeczowego właściwy jest sąd położenia rzeczy (art. 606 Kpc).
· Do czynności w postępowaniu spadkowym, które należą do zakresu działania sądów, wyłącznie właściwy jest sąd ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy, a jeżeli jego miejsca zamieszkania w Polsce nie da się ustalić, sąd miejsca, w którym znajduje się majątek spadkowy lub jego część (sąd spadku). W braku powyższych podstaw sądem spadku jest sąd rejonowy dla m. st. Warszawy.
ZDOLNOŚĆ SĄDOWA I PROCESOWA
Każda osoba fizyczna i prawna ma zdolność występowania w procesie jako strona (zdolność sądowa). Zdolność sądową mają także organizacje społeczne dopuszczone do działania na podstawie obowiązujących przepisów, choćby nie posiadały osobowości prawnej.
Zdolność do czynności procesowych (zdolność procesową) mają osoby fizyczne posiadające pełną zdolność do czynności prawnych, osoby prawne oraz organizacje, o których mowa w artykule poprzedzającym. Osoba fizyczna ograniczona w zdolności do czynności prawnych ma zdolność procesową w sprawach wynikających z czynności prawnych, których może dokonywać samodzielnie.
Osoba fizyczna nie mająca zdolności procesowej może podejmować czynności procesowe tylko przez swego przedstawiciela ustawowego.
Osoby prawne oraz inne organizacje mające zdolność sądową dokonują czynności procesowych przez organy uprawnione do działania w ich imieniu. Przedstawiciel ustawowy i organ, o którym mowa w artykule poprzedzającym, mają obowiązek wykazać swoje umocowanie dokumentem przy pierwszej czynności procesowej.
Za Skarb Państwa podejmuje czynności procesowe organ państwowej jednostki organizacyjnej, z której działalnością wiąże się dochodzone roszczenie, lub organ jednostki nadrzędnej. W zakresie określonym odrębną ustawą za Skarb Państwa czynności procesowe podejmuje Prokuratoria Generalna Skarbu Państwa.
Skutki braku zdolności:
· Dla strony nie mającej zdolności procesowej, która nie ma przedstawiciela ustawowego, jak również dla strony nie mającej organu powołanego do jej reprezentowania, sąd na wniosek strony przeciwnej ustanowi kuratora, jeżeli strona ta podejmuje przeciwko drugiej stronie czynność procesową nie cierpiącą zwłoki. Postanowienie sądu może zapaść na posiedzeniu niejawnym.
· Jeżeli braki w zakresie zdolności sądowej lub procesowej albo w składzie właściwych organów dają się uzupełnić, sąd wyznaczy w tym celu odpowiedni termin.
· W wypadkach, w których ustanowienie przedstawiciela ustawowego powinno nastąpić z urzędu, sąd zwraca się o to do właściwego sądu opiekuńczego.
· Sąd może dopuścić tymczasowo do czynności stronę nie mającą zdolności sądowej lub procesowej albo osobę nie mającą należytego ustawowego umocowania, z zastrzeżeniem, że przed upływem wyznaczonego terminu braki będą uzupełnione, a czynności zatwierdzone przez powołaną do tego osobę.
Jeżeli braków powyższych nie można uzupełnić albo nie zostały one w wyznaczonym terminie uzupełnione, sąd zniesie postępowanie w zakresie, w jakim jest ono dotknięte brakami, i w miarę potrzeby wyda odpowiednie postanowienie.
... [ Pobierz całość w formacie PDF ]
Tematy
- Strona startowa
- Elementarz Piosenki cz10, Piosenki dla dzieci mp3
- Elementy logiki matematycznej i algebry zbiorów, studia, matematyka
- Elementy stabilizacyjne - dioda Zenera BZP 620 C9V1 [ćw] 1999.10.25, Elektrotechnika
- Elementy stabilizacyjne - dioda Zenera BZP 620C 9V1 [ćw] 1999.11.16, Elektrotechnika
- Elements of the Undead Omnibus Edition (Books 1-3) - William Esmont, Zombie Apocalypse
- Elementy komputera można podzielić na dwie ważne grupy, dokumenty
- Elementarz Zen Sōtō - Dōgen - Shōbōgenzō Zuimonki tłum Reihō Masunaga, dogen
- Elementarz Mahamudry - Garma C.C. Chang, Religie dalekiego wschodu
- Elizabeth Lowell - Mackenzie-blackthorn 02 - Fire & Rain, Elizabeth Lowell
- Ekshumacja BORowca potwierdzi tezę, Smoleńsk- od IX12r
- zanotowane.pl
- doc.pisz.pl
- pdf.pisz.pl
- wywoz-sciekow.keep.pl