Elektroniczna wymiana danych w Internecie,

[ Pobierz całość w formacie PDF ]

Elektroniczna wymiana danych w Internecie.

 

Definicja

 

Elektroniczna wymiana danych (ang. Electronic Data Interchange - EDI), to sposób wymiany informacji pomiędzy kontrahentami w formie elektronicznej poprzez sieć Internet:

n      przesyłaniem dokumentów                                    ("bezpapierowej"),

n      wymianą dokumentów spełniających uzgodnione wcześniej standardy (odpowiedniki tradycyjnych dokumentów),

n      dane wymieniane są bezpośrednio pomiędzy systemami informatycznymi partnerów handlowych.

 

 

 

 

 

Dane te mogą nieść ze sobą różnego rodzaju treści:

 

n      Informacje

n      Dokumenty

n      Obraz

n      Lub dźwięk

 

Pozwala to w bardzo szybki sposób wymieniać informacje między wieloma komputerami niezależnie od miejsca ich lokalizacji. Najbardziej rozpowszechnioną formą Internetu jest sieć WWW, za pomocą której jest oferowana nieograniczona ilość usług. Największą zaletą Internetu jest szybkość rozchodzenia się informacji, która w ułamku sekundy może obiec cały świat, jego ogólna dostępność , oraz niezawodność transmisji, która może dotrzeć do adresata różnymi drogami.

 

 

 

 

 

n      Poważną barierą rozwoju klasycznych systemów EDI opartych o sieci prywatne VAN, okazał się stosunkowo duży koszt ich wdrożenia. O ile dla dużych i średnich firm koszt ten bardzo szybko jest równoważony zyskami jakie przynosi stosowanie EDI, o tyle dla małych firm stał się on barierą nie do pokonania, sprawiając że technologia EDI pozostała zarezerwowana dla dużych i średnich organizacji.

 

n      Tymczasem rozwój i upowszechnienie się Internetu przyniosły nową szansę na udostępnienie Elektronicznej Wymiany Dokumentów także dla tych najmniejszych. Z pośród licznych sposobów wykorzystania Internetu w elektronicznej wymianie dokumentów można wymienić między innymi: wykorzystanie Internetu na poziomie transportowym do przesyłania komunikatów EDI, internetowe aplikacje interaktywne czy Web-based EDI.

 

 

 

Podstawą działania przedstawionej metody może być specjalny komponent (Plug-In) dołączany do zwykłej przeglądarki WWW. Wraz z Plug-In'em dostarczane są również elektroniczne formularze, które pozwalają utworzyć na komputerze partnera handlowego w pełni funkcjonalne środowisko EDI, umożliwiające nie tylko wysyłanie dokumentów, ale także ich odbieranie, archiwizowanie, zarządzanie i edycję w trybie off-line .

 

n      Jedną z metod jest wykorzystywanie protokołów FTP lub SMTP do transportu dokumentów. Jest to szczególnie przydatne w sytuacji, gdy komunikacja EDI musi odbywać się między systemami komputerowymi, różniącymi się na tyle, iż każda inna forma komunikacji zawodzi. Partnerzy ustalają dokładnie między sobą sposób prowadzenia wymiany danych i wykorzystują ww. protokoły.

 

n      Kolejną możliwością są formularze internetowe. Na stronie WWW firmy umieszcza się formularze dokumentów handlowych. Partner handlowy wypełnia taki formularz, a dane są automatycznie poddawane konwersji do formatu dokumentu EDI. Jest to rozwiązanie stosowane dla partnerów rzadko przesyłających dokumenty. Rozszerzeniem tej koncepcji jest tzw. Web EC. Tutaj strony WWW oprócz wysyłania, pozwalają na odbieranie, przeglądanie i archiwizowanie dokumentów EDI i innych informacji przesyłanych między partnerami handlowymi.

 

Istnieją również aplikacje internetowe typu klient-serwer. W nich rolę klienta spełnia przeglądarka WWW z załadowanymi ze strony WWW przedsiębiorstwa formularzami i oprogramowaniem. Oprogramowanie to pozwala na bezpośredni wgląd przez Internet do wybranych obszarów bazy danych przedsiębiorstwa. Ta możliwość ma służyć ścisłej integracji partnerów w obrębie łańcucha logistycznego.

Z przedstawionych wcześniej przykładów wynika, że partner wymiany nie musi kupować oprogramowania EDI - wystarcza dostęp do Internetu i przeglądarka WWW 

 

 

Bezpieczeństwo w Internecie

 

n      Użytkownikom i firmom ostrożnie patrzącym na Internet nasuwają się przede wszystkim aspekty bezpieczeństwa. Wiele niebezpieczeństw, czyhających na użytkowników sieci Internet, wynika z faktu, iż przesyłane pakiety informacji, w drodze od nadawcy do adresata, przechodzą przez wiele pośredniczących węzłów sieci, w których może nastąpić ich przechwycenie, zniekształcenie czy skopiowanie.

n      Aby chronić dane, stosuje się szereg metod, a wśród nich i te, które mają szczególne znaczenie dla EDI. Wśród metod należy wymienić szyfrowanie i podpis cyfrowy zapewniające poufność informacji, autoryzację nadawcy i odbiorcy, niezaprzeczalność nadania i odbioru.

 

Stosowane w Internecie narzędzia bezpieczeństwa nie są w pełni uniwersalne. Brak jest jednolitych i wbudowanych w internetowe technologie standardów bezpieczeństwa.

 

W Internecie problemem jest również brak mechanizmów śledzenia i potwierdzenia transakcji. Mogą być one stworzone na potrzeby zamkniętych społeczności.

 

Do tworzenia bezpiecznych systemów można jedynie stosować istniejące rozwiązania i technologie typu PGP (Pretty Good Privacy), SSL (Secure Sockets Layer), SET (Secure Electronic Transaction), STT (Secure Transaction Technology), SEPP (Secure Electronic Payment Protocol), PCT (Private Communication Technology), S/HTTP (Secure Hypertext Transfer Protocol), czy wspomniane wcześniej S/MIME i inne.

 

Rozwój i upowszechnienie się Internetu przyniosły nową szansę na udostępnienie Elektronicznej Wymiany Dokumentów także dla tych najmniejszych. Ma on wiele zalet mających bardzo duże znaczenie dla firm decydujących się na wdrożenie EDI za jego pomoca. Chodzi tu przede wszystkim o niski koszt korzystania z możliwości sieci w porównaniu z innymi sposobami realizacji komunikacji w systemach EDI. W tym kontekście kolejne właściwości - powszechność i ogólna dostępność przyczynią się z pewnością do dalszego rozwoju rozwiązań opartych o globalną sieć jaką jest Internet.

 

 

... [ Pobierz całość w formacie PDF ]
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • dietanamase.keep.pl