Elektrodiagnostyka- część, fizyko

[ Pobierz całość w formacie PDF ]
Elektrodiagnostyka

·           Metody jakościowe

Mięśnie mają mniejszą pobudliwość aniżeli nerwy. Stan pobudliwości nerwu i mięś-nia zależy od stopnia uszkodzenia i miejsca jego położenia w układzie nerwowym. Badanie pobudliwości nerwów i mięśni na pojedyncze impulsy prądu prostokątnego (galwanicznego) i prądu neofaradycznego lub prądu impulsowego o czasie trwania impulsu 0,2-0,3 ms i czasie przerw miedzy impulsami 30-40 ms.  Na ten prąd impulso-wy mięsień nie uszkodzony reaguje skurczem tężcowym. Mięsień odnerwiony nie reaguje skurczem albo po krótko trwającym skurczu przestaje reagować.

Metoda jednobiegunowa: elektroda czynna (kształt główki lub dysku)  i bierna (płaska). Jeśli zamierza się badać jeden mięsień to elektroda bierna winna znajdować się bliżej elektrody czynnej aniżeli w przypadku badania grupy mięśni. Drażnienie bezpośrednie lub pośrednie mięśnia. Bezpośrednie w miejscu wniknięcia nerwu ru-chowego do mięśnia. Pośrednie w miejscu najbardziej powierzchownego przebiegu nerwu ruchowego. Mięsień może mieć jeden lub więcej punktów ruchowych. Metoda dwubiegunowa: elektrody ułożone w miejscu przejścia mięśnia w ścięgno. Ocena jakościowa ma na celu określenie natężenia prądu wywołującego większy lub mniej-szy skurcz oraz czy skurcze odpowiadają prawom skurczu mięśnia. Ocenia się wielkość skurczu i jego rodzaj: nagły, silny, opóźniony, powolny, robaczkowy. Te ostatnie rodzaje wskazują na organiczne  uszkodzenie neuronu obwodowego.

Całkowity odczyn zwyrodnienia występuje w przypadku całkowitego przerwania ciągłości nerwu w ciągu ok. 3 tygodni. Natomiast częściowy odczyn zwyrodnienia  występuje przy zachowanych niektórych włóknach części obwodowej nerwu ( słaba odpowiedź na prąd galwaniczny i faradyczny) świadczy o tym, że nerw  cechuje się mniejszą pobudliwością lecz przewodzi. 

·           Metody ilościowe

Chronaksja=minimalny czas ( w ms) potrzebny do wywołania progowego skurczu mięśnia przy drażnieniu prądem prostokątnym o natężeniu podwójnej reobazy.

Reobaza= natężenie impulsu prądu galwanicznego o czasie trwania 1000 ms. wywołujące skurcz progowy mięśnia.

Czas użyteczny= minimalny czas prądu galwanicznego potrzebny do wywołania skurczu progowego ( wykładnik pobudliwości nerwu i mięśnia.

Krzywa it

Współczynnik akomodacji (mięśnie normalne 3-6, odnerwione częściowo 2-2,5. Całkowity odczyn zwyrodnienia = 1).

[ Pobierz całość w formacie PDF ]
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • dietanamase.keep.pl