Ekumenizm,

[ Pobierz całość w formacie PDF ]

                                         Strona | 1

 

Ekumenizm (ruch ekumeniczny) - ruch w obrębie  dążący do przywrócenia pierwotnej jedności pomiędzy rozlicznymi wyznaniami chrześcijańskimi w  ramach jednego, świętego, powszechnego i apostolskiego Kościoła. Głównym narzędziem ekumenizmu jest dialog i wspólna modlitwa, które nie mają na celu pochopnego zacierania różnic, lecz odkrycie jedności opartej na prawdzie i miłości Chrystusa.

Światowa Rada Kościołów

Jedną z ważniejszych inicjatyw ekumenicznych XX w. jest  (ŚRK) stanowiąca płaszczyznę dialogu dla 354 (sierpień 2006) różnych chrześcijańskich wspólnot kościelnych różnych tradycji z ponad 120 krajów, skupiających około 600 mln wiernych              Pierwsza sesja została oficjalnie zapoczątkowana ekumenicznym nabożeństwem sprawowanym 22 sierpnia 1948 r. w  w . Uczestniczyło w niej 351 delegatów, reprezentujących 147 wspólnot kościelnych, głównie protestanckich i mniejszych starożytnych  z 44 krajów. Była też niewielka delegacja prawosławnych z Konstantynopola i Grecji. Delegatom towarzyszyły setki zmienników, akredytowanych obserwatorów, delegatów młodzieży oraz dziennikarze. Nie uczestniczył Patriarchat Moskiewski oraz Kościół katolicki. Ten ostatni nie jest członkiem ŚRK, ale od ponad 30 lat współpracuje     z Radą, posyłając obserwatorów na wszystkie większe konferencje, jak również na spotkania Komitetu Centralnego i Zebrania plenarne Grup roboczych.  mianuje 12 osób, w charakterze pełnoprawnych członków do komisji Wiara i Porządek (Faith and Order).

Krytyka ekumenizmu w  Kościele katolickim

              W Kościele katolickim można usłyszeć głosy zarówno krytykujące zbytnie zaangażowanie w ekumenizm, jak i te, które widzą w posunięciach papieża postawy hamujące ruch ekumeniczny.

 

Grozik@2013

[ Pobierz całość w formacie PDF ]
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • dietanamase.keep.pl